Mango değil, ananas değil: Kilo vermek için diyetinize eklemeniz gereken yaygın bir sebzenin adı:

Beslenme uzmanı ise kilo vermek ve yine de yemekten keyif almak istiyorsanız günlük beslenmenize hangi sebze ve meyvelerin eklenmesi gerektiğini anlattı.

Uzman, “Kilo kaybı için meyve ve sebzeler listemin ilk sırasında kereviz yer alıyor. Genellikle ‘negatif kalori’ etkisi nedeniyle övülüyor. Bu, vücudunuzun onu sindirerek aldığından daha fazla kalori yakabileceği anlamına geliyor” diyor.

Kerevizin kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra birçok başka faydalı özelliği de vardır. Kereviz, sindirim sistemindeki iltihabı azaltan ve hatta kanser gibi hastalıkları önleyen beta-karoten, flavonoidler gibi antioksidanların kaynağıdır. Kereviz düşük glisemik indekse sahiptir, yani “kan şekeri seviyeleri üzerinde yavaş, sabit bir etkiye sahiptir.”

Beslenme uzmanı ayrıca diyetinize elmaları da dahil etmenizi önerir. “Elmalar kilo vermek isteyenler için harika bir seçenektir ve vücudun yağ emilimini düzenlemeye yardımcı olan diyet lifi ve pektin açısından zengindir.”

Çilek, yaban mersini ve ahududu gibi meyveler de kilo vermede faydalı olacaktır. Şeker oranı düşük ancak antioksidan ve lif oranı yüksektir, bu da onları kilo verirken tatlı isteğini tatmin etmek için ideal kılar.
Doygunluğu sağlamak ve genel kalori alımınızı azaltmak için beslenme uzmanları ayrıca brokoli, karnabahar ve salatalık gibi nişastalı olmayan sebzeleri de diyetinize eklemenizi önerir. Yüksek su ve lif içeriği sayesinde kilo vermenize yardımcı olurlar.

Dünya Sağlık Örgütü, ciddi sağlık sorunları riskini azaltmak için her gün en az beş adet 400 gram porsiyon çeşitli meyve ve sebze yemenizi tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x